АТП РАНГ ЛИСТА АВГУСТ 2022

Медведев и натаму прв на АТП листата, Ѓоковиќ шести

На најновата АТП листа Новак Ѓоковиќ се искачи за едно место и покрај тоа што не играше минатата недела. Тој и Каспер Руд ги заменија позициите поради многу лошото издание на Норвежанецот кој го пропушти турнирот во Кицбил каде бранеше 250 поени од 2021 година.

Руд на тој начин загуби 205 поени, а Новак го мина бидејќи сега има 95 поени повеќе од Норвежанецот. Тоа не е единствената промена во првите 10. Карлос Алкарас го замени Стефанос Циципас на четвртата позиција иако загуби во финалето на Умаг.

Прв и понатаму е Даниил Медведев, втор Саша Зверев, а трет Рафаел Надал.

 1. Даниил Медведев 7.625
 2. Александер Зверев 6.850
 3. Рафаел Надал 6.165
 4. Карлос Алкарас 5.035
 5. Стефанос Циципас 5.000
 6. Новак Ѓоковиќ 4.770
 7. Каспер Руд 4.685
 8. Андреј Рубљов 3.575
 9. Феликс Оже-Алјасим 3.445
 10. Јаник Синер 3.395

Кај играчите од регионот одличното 16. место на АТП листата го држи Хрватот Марин Чилиќ, додека Бугаринот Григор Димитров е 19-ти. Следуваат српските тенисерти: Миомир Кечмановиќ загуби пет позиции и сега е 38. играч во светот, Филип Крајиновиќ загуби три места и е 47-ми, Душан Лајовиќ од 80-тa скокна на 70-та позиција, додека Ласло Џере сѐ уште е во топ 100 иако загуби девет позиции, па сега е на 86. место. На 150-тата позиција е Хрватот Борна Чориќ.

Најдобро рангиран македонски тенисер е Горазд Србљак со 16 поени на 870. место. Потоа следува Калин Ивановски, кој е пласиран на 1069-тото место со 3 поени.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Тенис

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Read more

Кирјос погоди бабичка, па ѝ подари пешкир

Read more

Тенисер кој фати корона во САД: Не го пуштаат Ѓоковиќ, а сами не ги почитуваат правилата

Read more

Медведев и натаму прв на АТП листата, Ѓоковиќ шести

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
 • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
 • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе