Медведев: Нема да го забраниме YouTube во Русија

Москва, 6 декември 2019 (МИА) – Нема планови да се забрани YouTube во Русија, рече рускиот премиер Дмитриј Медведев во годишното интервју со 20 руски телевизии.

- Никој не планира да забрани ништо, а YouTube ќе продолжи да работи како и досега. Оние што заработуваат пари на YouTube сепак ќе можат да го сторат тоа, иако не зависи од вас, туку од политиката на YouTube, рече Медведев, одговарајќи на прашање од блогерот Анастасија Мејева.

Коментирајќи ги забраните на интернет, рускиот премиер објасни дека тие не се ефикасни, дека се лесни за заобиколување и дека таканаречениот закон за суверен интернет (Рунет) не е насочен кон забрани.

– Предлог-законот има друга намена – да не нè исклучува од интернет ако му се случи на некого. Кога започнаа несогласувањата со Американците, сериозно се разгледуваше прашањето за наше исклучување од системот за верификација на плаќањата. Тоа е она што се нарекува низок удар, всушност, прогласување војна. Сепак, за тоа се зборуваше, рече Медведев.

– Тогаш, зошто да не ја исклучиме славината што е поврзана на интернет? Не сме сигурни дека во одреден момент нема да нè исклучи, рече Медведев, истакнувајќи дека голем број на функции поврзани со интернет се изведуваат во САД.

Русија усвои Закон за суверен интернет, т.н. „Рунет“, што стапи во сила на 1 ноември со цел да се заштити одржливото работење на интернетот во случај на закани по неговото функционирање од странство.

реклама

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Интернет

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Read more

Австралија е првата земја во која Facebook и Google ќе плаќаат за вести

Read more

Вработените на Google ќе работат од дома до следното лето

Read more

Twitter брише профили на екстремисти и теоретичари на заговори

Read more

Гик

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Читај повеќе
  • play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Читај повеќе

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Читај повеќе

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Читај повеќе

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Читај повеќе

Австралија е првата земја во која Facebook и Google ќе плаќаат за вести

Читај повеќе
  • filter

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново успешно тестирање на Starship

Читај повеќе