Медведев повторно се закани со нуклеарно оружје: Не ни треба дозвола за тоа

Б.С.Б.
/ 27.09.2022 / 13:24

Заменикот шеф на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека Русија ќе направи се за да спречи појава на нуклеарно оружје кај своите непријателски соседи, како што е на пример Украина.

„Нашите непријатели сакаат да даваат големи изјави. Се расфрлаат со поими како што се слобода, демократија, мисија. Всушност, ова е само ритуална вербална дијареја. Фонтани на дијареична демагогија со зла, пискава реторика долго време се испробано оружје на англосаксонскиот свет со кои се опсипува остатокот од човештвото во обид да се брани ексклузивноста и правото да владеат со светот“, напиша Медведев на Телеграм.

Нагласи дека „Русија има целосно право да користи нуклеарно оружје“.

„Морам уште еднаш да потсетам, за оние глувите кои само себе се слушаат. Русија има право да користи нуклеарно оружје ако е потребно. Во однапред одредени случаи – ако ние или нашите сојузници се нападнати со овој вид оружје или ако агресијата на конвенционално оружје се заканува на опстанокот на нашата држава“, смета Медведев.

Тој додаде:

„Ако заканата над Русија ја премине утврдената граница на опасност, ние ќе мора да одговориме. Не ни треба дозвола за тоа, ниту долги консултации. И тоа дефинитивно не е блеф“.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Читај повеќе