Медведев: Русија го избра својот пат. Нема враќање назад

Дмитриј Медведев, поранешен руски претседател и премиер, а моментално заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, најави дека секое оружје, вклучително и нуклеарно, може да се користи за одбрана на припоените територии.

„Ќе се одржат референдуми, а републиките Донбас и другите територии ќе бидат прифатени во Русија. Заштитата на сите територии што се приклучија ќе биде значително зајакната од руските вооружени сили“, рече тој.

Русија најави дека не само мобилизациските способности, туку и секое руско оружје, вклучително и стратешко нуклеарно оружје и оружје засновано на нови принципи, може да се користи за таква заштита.

„Некои пензионирани идиоти со генералски значки не треба да нѐ плашат со приказната за нападот на НАТО на Крим. Но, западниот естаблишмент, генерално, сите граѓани на земјите на НАТО мора да разберат дека Русија го избра својот пат. Нема враќање назад“, напиша Медведев на Telegram.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Свет

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Read more

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Read more

Медведев повторно се закани со нуклеарно оружје: Не ни треба дозвола за тоа

Read more
 

Вести

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Читај повеќе

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Читај повеќе

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Читај повеќе

Саботажа или дефект: Никој не знае како се оштети гасоводот Северен поток 

Читај повеќе

Медведев повторно се закани со нуклеарно оружје: Не ни треба дозвола за тоа

Читај повеќе