Медведев: Русија го избра својот пат. Нема враќање назад

Дмитриј Медведев, поранешен руски претседател и премиер, а моментално заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, најави дека секое оружје, вклучително и нуклеарно, може да се користи за одбрана на припоените територии.

„Ќе се одржат референдуми, а републиките Донбас и другите територии ќе бидат прифатени во Русија. Заштитата на сите територии што се приклучија ќе биде значително зајакната од руските вооружени сили“, рече тој.

Русија најави дека не само мобилизациските способности, туку и секое руско оружје, вклучително и стратешко нуклеарно оружје и оружје засновано на нови принципи, може да се користи за таква заштита.

„Некои пензионирани идиоти со генералски значки не треба да нѐ плашат со приказната за нападот на НАТО на Крим. Но, западниот естаблишмент, генерално, сите граѓани на земјите на НАТО мора да разберат дека Русија го избра својот пат. Нема враќање назад“, напиша Медведев на Telegram.

реклама

Свет

13 членови на исто семејство починаа откако јаделе отровна каша

Read more

Путин: Конфронтацијата меѓу Русија и Украина беше неизбежна, за жал се покажа како нецивилизирана

Read more

Проектил падна на фреквентна улица во Киев

Read more

Русија тврди дека го уништила последниот воен брод на Украина

Read more
 

Вести

Здружение Бранител 2001: По 22 години конечно некој во државата за која се боревме се сети дека постоиме

Читај повеќе

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски и Ковачевски се „киднапирани“ од ДУИ

Читај повеќе

Левица: Македонските бранители ќе добијат олеснувања од обврските кон матичната општина

Читај повеќе
  • play_arrow

Еден загинат, повеќе повредени во тешка сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Читај повеќе

13 членови на исто семејство починаа откако јаделе отровна каша

Читај повеќе

Фон дер Лајен најави нов план за Западен Балкан: 4 столба за забрзување на патот кон ЕУ

Читај повеќе

Путин: Конфронтацијата меѓу Русија и Украина беше неизбежна, за жал се покажа како нецивилизирана

Читај повеќе

Курти: Решението е или толпата да се врати во Србија или да заврши во косовските затвори

Читај повеќе