Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави вчера дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може да претставува објава на војна на Русија, што може да доведе до трета светска војна.

За нас Крим е дел од Русија. И тоа значи засекогаш. Секој обид за инвазија на Крим е објава на војна на нашата земја“, изјави Медведев за веб-страницата на весникот Argumenty i Fakty.

„А ако една земја-членка на НАТО го прави тоа, тоа значи конфликт со целата Северноатлантска алијанса. Трета светска војна. Целосна катастрофа“, рече Медведев, сега заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија.

Тој исто така рече дека доколку Финска и Шведска се приклучат на НАТО, тие ќе ги зајакнат своите граници и ќе бидат „подготвени за одмазда“, а тоа би можело да ја вклучи можноста за поставување хиперсонични ракети Искандер на „нивниот праг“.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Свет

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Read more

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Read more

Работници од окупираната нуклеарна централа: Русите нè држат на нишан

Read more

Два воза на смртта се судрија во Леголанд во Германија, повредени 34 лица

Read more
 

Вести

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе

Кичевецот негативен на тестот за мајмунски сипаници

Читај повеќе