Mедведев за првпат го победи Надал и се пласираше во финалето на АТП

МИА/КАЈГАНА
/ 22.11.2020 / 09:49

Рускиот тенисер Данил Медведев синоќа го победи Шпанецот Рафаел Надал со 2-1, по сетови 3:6, 7:6 и 6:3 во полуфиналето на АТП-завршниот турнир во Лондон.

Средбата траеше 2 часа и 37 минути. Русинот направи 13 аса и три двојни грешки. Шпанецот имаше три аса, исто толку двојна грешка.

За Медведев ова е прва победа над Надал во неговата кариера.

Во финалето, вечер од 19 часот, Медведев ќе се сретне со Австриецот Доминик Тим.

Наградниот фонд на овој турнир со којшто ќе се заокружи тениската сезона, изнесува 5,7 милиони долари.

URL
реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Тенис

Медведев победи на завршниот АТП турнир

Read more

Mедведев за првпат го победи Надал и се пласираше во финалето на АТП

Read more

За првпат од 2015 година, Надал се пласираше во полуфиналето во Лондон

Read more

Медведев го победи Ѓоковиќ на АТП турнирот во Лондон

Read more

Спорт

Лекарот на Марадона под истрага заради можно убиство од небрежност

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан преживеа страшна несреќа на трката во Бахреин

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса ја потопи Осасуна

Читај повеќе

Прекинати квалификациите на кошаркарите

Читај повеќе

Шкендија се вадеше во Струга, дербито во Ѓорче без победник

Читај повеќе
  • play_arrow

Борбата меѓу Тајсон и Џонс заврши нерешено

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан нема објаснување за вчерашната бламажа со Алавес

Читај повеќе
  • play_arrow

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се поправи и убедливо славеше против Сасуоло

Читај повеќе