Мекејн побарал Трамп да не присуствува на неговиот погреб

Њујорк, 27 август 2018 (МИА) – Американскиот сенатор Џон Мекејн, кој почина во саботата, во политичкиот тестамент побарал на неговиот погреб говори да одржат поранешните американски претседатели Барак Обама и Џорџ Буш, и порачал дека не сака да присуствува актуелниот претседател на САД Доналд Трамп.

Во Вашингтон дури и смртта е политичка работа, нешто што сенаторот од Аризона добро го знаел, со оглед на тоа што испратил јасна порака до Белата куќа, откако и додека беше жив, говореше дека однесувањето на Трамп и неговиот популистички стил се спротивни на основните вредности на САД и светската улога која земјата треба да ја има, коментира CNN.

Трамп само напиша твит во кој изрази сочувство, и додека членовите на неговото најблиско семејство ги глорифицираа карактерот и заслугите на Мекејн, претседателот не го направи тоа.

Washington Post објави дека Трамп одлучил Белата куќа да не издаде соопштение во кое се фали кариерата на Мекејн во Сенатот и во воената служба, како и фактот дека бил воен заробеник во Виетнам од каде сенаторот се вратил како херој.

реклама

Свет

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Read more

Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

Read more

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Студија: Една доза вакцина значително ја намалува инфекцијата со коронавирусот

Read more
 

Вести

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе

Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

Читај повеќе

Се намалува бројот на нови случаи и бројот на прегледи во ковид-центрите

Читај повеќе

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Читај повеќе

Студија: Една доза вакцина значително ја намалува инфекцијата со коронавирусот

Читај повеќе

Од понеделник почнува исплатата на априлските пензии

Читај повеќе