Мекгрегор најплатен спортист во светот, еве колку заработува по минута

УФЦ борачот Конор Мекгрегор на социјалните мрежи се пофали дека е најплатен спортист во светот за 2021 година, по основа на настап по минута.

Популарниот борач е платен 8.6 милиони долари по минута за настап во УФЦ минатата година, што е скоро нереална и луда цифра.

Конор е далеку пред големите спортисти како Канело Алварес, Кристијано Роналдо, Том Брејди или Нејмар.

Треба да се спомене дека ова големо отстапување е резултат од пократките рунди во ММА спортот во однос на вкупното траење на мечевите во бокс, рагби или фудбал.

Магазинот Forbes го прогласи за најдобро платен спортист минатата година, што потврдува дека никој не заработува повеќе пари од него.

Минатата година Мекгрегор не ја имаше баш најплодната сезона. Се бореше двапати при што беше поразен. Во последната средба ја скрши и ногата поради што долго време паузира за да на пролет се врати во октагонот.

И покрај тоа што една година беше без борба, Конор заработи големи пари од двата меча и од продажбата на сопствената марка виски која му донесе околу 150 милиони долари.

Во 2020 година Ирецот беше прогласен за спортист со највисоки приходи.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Останати спортови

Шпанија не дозволи настап на косовски каратисти на ЕП

Read more

Словенката Клинец го собори светскиот рекорд во скијачки скокови

Read more

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Read more

Пејџ ВанЗант продаде картичка со бакнеж за 13.200 долари

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе