Мексиканците почнаа да го слават големиот празник Денот на мртвите

Празникот посветен на починатите претци датира уште од пред ерата на Колумбо и денес важи за еден од најголемите празници во Мексико.

Илјадници излегоа низ улиците на целата држава почнувајќи ја големата прослава која почна синоќа и ќе трае до 2 ноември. Со обоени лица, маски и разни костими, луѓето им оддаваат почит на починатите роднини и пријатели. Сепак, празникот не претставува жалење, туку славење на љубовта кон загубените блиски за чии души се верува дека на празникот слават заедно со живите.

реклама

Забава

Моментот кога јагуар ѝ се приближува на фотографка во мракот

Read more

Најдобрите фејлови од годината, досега

Read more

Анимирана историја на Хрватска

Read more

Роко, тргни ја опашката

Read more

Нови видеа

play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more
play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more
play_arrow

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Read more
play_arrow

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more
play_arrow

Моментот кога јагуар ѝ се приближува на фотографка во мракот

Read more
play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Read more
play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more
play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Read more
play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more
play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Read more
play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Read more
play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more