Мексиканците почнаа да го слават големиот празник Денот на мртвите

Празникот посветен на починатите претци датира уште од пред ерата на Колумбо и денес важи за еден од најголемите празници во Мексико.

Илјадници излегоа низ улиците на целата држава почнувајќи ја големата прослава која почна синоќа и ќе трае до 2 ноември. Со обоени лица, маски и разни костими, луѓето им оддаваат почит на починатите роднини и пријатели. Сепак, празникот не претставува жалење, туку славење на љубовта кон загубените блиски за чии души се верува дека на празникот слават заедно со живите.

реклама

Забава

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Фејл компилација: Најсмешните ТВ гафови

Read more

Најсмешната фејл компилација од неделата

Read more

Неодоливо бањање

Read more

Нови видеа

play_arrow

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Read more
play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Read more
play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Read more
play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more
play_arrow

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more
play_arrow

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Anabelle Comes Home“

Read more
play_arrow

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

Read more
play_arrow

Успешно деби на роботот-чистач во Лондон

Read more
play_arrow

Масти за слабеење? Ова се најдобрите извори

Read more
play_arrow

10 видеоигри кои го извлекуваат најлошото од нас

Read more
play_arrow

Зошто не можеме да се ослободиме од наслагите од долниот дел на стомакот?

Read more