Мексико: Уапсен поранешен министер, работел за нарко-картел

Поранешниот мексикански министер за одбрана Салвадор Синфуегос Сепеда помагал во шверц на тони кокаин, хероин, метамфетамин и марихуана во САД во замена за мито.

Ова го покажуваат судските документи што вчера беа отворени за јавноста.

URL

Синфуегос (72) работел за картелот H-2 додека беше министер за одбрана од 2012 до 2018 година под поранешниот претседател Енрике Пења Нието, објавија властите, пренесува АП.

URL

Илјадници пресретнати пораки покажуваат дека поранешниот министер обезбедил да не се организираат воени операции против тој картел, туку против неговите ривали.

URL

Синфуегос е исто така обвинет за предупредување на лидерите на картелите за истрагата на САД во врска со нивните операции и употреба на соработници на сведоци и информатори, што резултираше во убиство на член на картел за кој шефовите погрешно мислеа дека им помага на американските служби.

Синфуегос беше уапсен на аеродромот во Лос Анџелес во четвртокот, врз основа на наредба на Американската агенција за контрола на наркотици (ДЕА). Според АП, висок мексикански службеник изјавил дека Синфуегос бил уапсен кога пристигнал на аеродромот со членовите на неговото семејство, кои биле ослободени.

Remote video URL

Бројни членови на владата од времето на Пења Ниета биле вклучени во случаи на корупција на високо ниво, од кои некои вклучуваат врски со организиран криминал.

Remote video URL

Апсењето на Синфуегос се случи една година откако Џенаро Гарсија Луна, министер за безбедност од времето на поранешниот претседател Фелипе Калдерон, беше уапсен во Тексас под сомнение дека примил мито од милиони долари од нарко-картелот.

реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Read more

Свет

Фаучи: Веќе не морам да му противречам на Трамп, се чувствувам слободен

Read more

Откажан традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Read more

Чешките пратеници се степаа во Парламентот

Read more

Франција воведува ПЦР тест за влез во државата

Read more
 

Вести

Албанските граѓани ќе добијат „ковид пасош“ по примената прва доза на анти-ковид вакцината

Читај повеќе

Нови 307 случаи од 1.854 КОВИД тестови

Читај повеќе

Фаучи: Веќе не морам да му противречам на Трамп, се чувствувам слободен

Читај повеќе

Административците кои немаа работни места ќе почнат да работат до крајот на јануари

Читај повеќе

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Читај повеќе

Театар Комедија распиша Конкурс за комедија од домашен автор

Читај повеќе

Груби: Не коментираме судски одлуки, за „Монструм“ баравме целосно повторување на судскиот процес

Читај повеќе

Објавени платите во Влада: Колку пари заработуваат Заев, Шекеринска, Груби?

Читај повеќе

Задолжителен карантин по влегување во Грција

Читај повеќе