УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Шкотланѓанецот од редовите на Манчестер Јунајтед повикува на претпазливост и повторување на прикажаното бидејќи големата победа во Париз ќе биде излишна ако „Ѓаволите“ кикснат дома со Лајпциг.

По големото изненадување минатат недела кога Јунајтед успеа да слави победа среде Париз, утревечер на домашен терен го пречекува незгодниот Лајпциг.

Скот МекТоминеј беше еден од јунаците таа ноќ, а сега повикува да се повтори добрата игра бидејќи пирова би излегла та апобеда доколку не се триумфира дома против Лајпциг. Во меѓувреме, Манчестер го среди Њукасл викендов со 4:1.

„Победа во среда ќе биде огромен успех за сите и за самодовербата која од недела во недела и натпревар по натпревар ни се зголемува. Навистина ќе делува позитивно за тимот“, вели Скот за United Daily.

„Нема поента да одите во Париз, кога е во прашање голем натпревар и кога целиот свет ве гледа, да одиграте навистина добро, а потоа да не одиграте добро дома против Лајпциг, или да не ја повторите добрата игра која ви донела победа во Париз“, смета тој.

Но, иако Лајпциг не е на рангот на ПСЖ, сепак не е воопшто слаб тим. Лани стигна до полуфиналето од Лигата на шампионите кога испадна токму од ПСЖ.

„Знаеме дека ќе внесат интензитет во играта. Тие се страшен тим, ги гледав многупати лани кога играа во Лигата на шампионите. Тие се многу, многу интензивен тим со добар тренер и добри фудбалери. Така да, нема да биде воопшто лесно“, завршува Шкотланѓанецот.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Фудбал

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Read more

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Read more

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Read more

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Read more

Спорт

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Читај повеќе

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Читај повеќе

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Читај повеќе

Левандовски за откажувањето на Златна топка: Многумина знаат дека ја имав најдобрата сезона

Читај повеќе

Данците се откажаа, двата квалификациски турнира ќе бидат во Скопје

Читај повеќе