Mercedes AMG EQS ќе развива повеќе од 600 КС

Mercedes треба да ја претстави продукциската верзија на својот електричен флегшип, но веќе се шират гласини за AMG верзијата на моделот EQS.

Според новиот извештај на Autocar, верзијата со високи перформанси ќе биде ривал на претстојниот модел на Tesla S Plaid кој ќе има два мотора и доволно сила за да биде рамо до рамо со моделот AMG S63 со конвенционален погон.

Mercedes AMG EQS е базиран на новата ЕVA платформа. AMG EQS ќе испорачува повеќе од 600 коњски сили и 900 Nm максимален вртежен момент, а таа сила ќе се пренесува на сите четири тркала.

AMG EQS од 0 до 100 км/ч забрзува за помалку од 4 секунди и достигнува максимална брзина од 250 км/ч.

Големата литиум-јонска батерија од 100 kWh ќе биде поставена на подот, а според WLTP циклусот овозможува домет од 692 км/ч.

Пред овој модел ќе ја видиме наредната генерација на S-Class, а потоа ќе стигне Mercedes Benz EQS. Тоа нема да биде пред 2022 година.

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе