Ф1

Mercedes го претстави болидот за новата сезона

23. февруари 2017 - 15:47 | Б.С.Б.

Mercedes го претстави својот нов болид F1 W08 на патеката Силверстон. Болидот денеска мина неколку кругови на патеката, а со него управуваше трократниот шампион Луис Хамилтон.

„Чудесен е, ова е мотор кој е најсовршен од сите што досега сум ги видел во Formula 1“, изјави Хамилтон.

Негов колега во тимот ќе биде поранешниот возач на Williams, Финецот Валери Ботаској  кој го замени шампионот Нико Розберг.

Коментирај