ФОРМУЛА 1 2021

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Ф1
Ф.З.
/ 02.03.2021 / 13:38

Хамилтон и Ботас на патеките во новата сезона ќе возат со болидот F1 Mercedes W12 кој денеска беше официјално претставен.

Мерцедес-Бенц, кој е актуелен шампион за 2020 кај конструкторите, го презентираше својот нов болид со кој ќе брка нова титула во Формула 1. Воедно нивниот возач број 1, Луис Хамилтон, токму со овој болид ќе атакува на својата рекордна осма титула, со што би го минал и легендарниот Михаел Шумахер.

„Горди сме на црната која која ја користевме и минатата година, пред сѐ и поради пораката која ја крие (заб. на прев. борбата со расизмот), но оваа година сме исто така задоволни што повторно ја гледаме и сребрената која е заштитен знак на Мерцедес“, рече шефот на Мерцедес, Австриецот Тото Волф.

Remote video URL

Хамилтон и Валтери Ботас се задоволни од новиот болид.

„Прекрасно е да се има шанса за сето ова: да се виде во Мерцедес, да се доживеат големи искуства, пријателства, нови работи, ова е убава приказна и би било убаво да трае уште. Сепак, ние сме тим од Ф1 и тука сме за да победиме, тоа е мојата цел. Нема да биде лесно оваа сезона бидејќи тука е Ферари, но и останатите“, вели шампионот.

URL

„Ова е мојата петта сезона во тимот. Зимската пауза мина добро, комплетно се рехабилитирав, работев за да се подобрам и сега гледајќи го новиот болид ми доаѓа нагон да седнам и да го возам“, рече Ботас.

URL

Новата сезона во Ф1 треба да почне на 28 март со Големата награда на Бахреин.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Ф1

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more
 

Спорт

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе