Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Daimler Trucks го претстави Mercedes-Benz GenH2 Truck во концепт видео.

Mercedes-Benz GenH2 Truck е камион кој може да мине до 1.000 километри и повеќе со само еден резервоар од водород, поради што е идеален за долги патувања.

Со оглед на тоа што засега станува збор само за концепт, дометот би можел да биде и зголемен кога ќе се започне со сериско производство. Благодарение на двата резервоари на водород, камионот според перформансите ќе биде конкурентен на конвенционалните дизелски камиони, порачуваат од Mercedes.

Сериското производство ќе почне во втората половина од деценијата.

Daimler Truck претстави и нов електричен камион кој ќе биде ривал на камионот на Tesla. Станува збор за моделот Mercedes-Benz eActros LongHaul кој со полнење на батеријата ќе може да мине околу 500 километри. Овој модел ќе почне да се произведува од 2024 година, а доаѓањето на Tesla електричниот камион се очекува во 2021 година.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Авто новости

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Read more

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Read more

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Read more

Brabus Rocket е „ѕвер“ со 888 коњски сили

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Читај повеќе

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Yamaha го најави новиот „ѕвер“

Читај повеќе
  • filter

Brabus Rocket е „ѕвер“ со 888 коњски сили

Читај повеќе
  • play_arrow

Може да ви падне задниот браник – призна Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се вози „ракета“ без прозорци и покрив?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави новиот Golf TGI со 130 КС

Читај повеќе
  • filter

Новиот Volkswagen ID.3 ги освои максималните 5 ѕвезди на Euro NCAP

Читај повеќе