Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Mercedes  S класа влегува во електричната ера со комбинација на која нема да можат да ѝ одолеат ниту октанофилите.

Тоа е Mercedes-AMG S63 Hybrid. Не дозволувајте името да ве залаже, нема четирицилиндарски мотор под хаубата како C63 AMG, но не е ниту V12. Има одличен 4.0 V8 битурбо кој е доволно добар за да напојува и Aston Martin.

На V8 му помага електричен мотор на задната оска, а се напојува од батерија со капацитет од 13,1 kWh. Погодувате, досегот е скромен, само 33 км, што е само доволно за да се помират оние со еколошки погледи на животот, но и доволно тивко да одите по улица до домашниот праг и никој да не ве слушне.

Ова апсолутно не е точно ако ѕверот се приклучи на фосилно гориво. Стариот S63 произведуваше 612 КС, а со помош на хибридна технологија овој има 802 КС и дури 1430 Nm вртежен момент. И кога ќе кажеме дека наводно се подготвува помоќна верзија на S65, станува јасно дека V12 ја губи важноста и останува резервиран за верзијата Maybach.

Remote video URL

И сега забрзувањето. И покрај драстично поголемата моќност и особено вртежниот момент, придонесот на асфалтот не е пропорционален. Забрзувањето до 100 км/час беше скратено од 3,5 на 3,3 секунди. Објаснувањето дава информации за масата. Имено, S63 „се здебели“ дури 525 килограми и сега тежи 2520 килограми.

Фер е да се каже дека хибридната класа S е значително побрза од S580 со 503 КС, па дури и од S680 на Maybach, последниот со V12 мотор. Во првиот случај побрзо е до 100 за 1,5 секунди, а во вториот за 1,2 секунди. И уште нешто, ако се избере AMG Driver's Package, максималната брзина се зголемува од ограничени 250 на дури 290 км/час.

Се разбира, стандардната опрема ги вклучува сите модерни технологии и системи за помош што ги нуди секоја S-класа, од ротирачка задна оска и воздушно потпирање, до некои специјални AMG како решетката Panamericana, трапезоидни издувни врвови и тркала од 21 инчи.

Кога станува збор за ентериерот, јасно е дека акцентот е ставен на луксузот. Интересно е што системот за автономно возење Drive Pilot ниво 3 не е понуден овде. Цената уште не е објавена, но реално е да се очекува дека ќе биде блиску до онаа на Maybach.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Авто новости

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Read more

Kia „растура“ во Европа

Read more

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Read more

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi го претстави концептот Activesphere кој се трансформира во пикап

Читај повеќе
  • filter

Porsche 75-тиот роденден ќе го прослави со концептот Vision 357

Читај повеќе

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Читај повеќе

Kia „растура“ во Европа

Читај повеќе

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Читај повеќе

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Читај повеќе

Dacia го зеза BMW поради воведувањето претплата за греење на седишта

Читај повеќе
  • filter

Зад ознаката B5 GT се крие досега најмоќната Alpina

Читај повеќе

Дали половните автомобили ќе поевтинат во 2023 година?

Читај повеќе