Mercedes подготвува нов електричен кросовер EQB

Компанијата Mercedes е во завршната фаза на развојот на потполно нов електричен кросовер EQB.

Како што пишува Auto Express, EQB ќе ја дели платформата со моделот GLB, а во продажба се очекува да пристигне во 2021 година, по моделот EQA.

Споменатото списание објави и рендери кои наговестуваат како ќе изгледа новиот електричен кросовер.

Новиот EQB ќе ја дели платформата со моделот GLB кој има конвенционален погон. Ќе биде базиран на модифицираната верзија на постоечката MFA2 платформа која ја користат најновата А Класа, Б Класа и CLA.

Засега не се познати прецизни детали, но се претпоставува дека ќе развива 270 коњски сили и 500 Nm максимален вртежен момент.

ЕQS лимузината ќе биде конкуренција на моделот S на Tesla.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

Ова беа најгледаните серии на Netflix за време на карантинот

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Концепти

Како би изгледал суперспортскиот автомобил на Rolls-Royce?

Read more

Вака би изгледал Volkswagen Golf Country

Read more

Mercedes подготвува нов електричен кросовер EQB

Read more

Новите BMW автомобили од генерацијата М ќе бидат уште помоќни

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Како правилно се изговара BMW?

Читај повеќе

Макрон со 8 милијарди евра ќе ја прави Франција лидер за електрични автомобили во Европа

Читај повеќе
  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе