Мерцедес во Монако покажа радикално дограден F1 W14

Ф1
Ф.З.
/ 26.05.2023 / 14:17

Пред почетокот на трката за Големата награда на Монако, Мерцедес покажа темелно модифициран F1 W14 кој требаше да дебитира пред една недела во Имола, а меѓу промените се издвојуваат новата предна суспензија и новиот концепт на страничниците.

Во Мерцедес за време на претсезонското тестирање сфатија дека немаат доволно напредок со новиот F1 W14 и дека нивниот развоен пат не е доволно моќен за да бидат во чекор со високите стандарди наметнати од Ред Бул.

Не само што не се доближија до Ред Бул, кој годинава е подалеку отколку на крајот од минатата година, туку Мерцедес заостана зад Астон Мартин, кој користи иста погонска единица и има сличен концепт како Ред Бул.

Тимскиот шеф Тото Волф истакна дека новиот пакет подобрувања нема да биде магичен чекор напред со кој Мерцедес одеднаш ќе биде рамо до рамо со Ред Бул, туку дека треба да им даде одговори на прашањата дали барем одат во вистинската насока.

Со новиот концепт, Мерцедес ги отфрли високите и тесни странични доводи за ладење, а новите се пошироки и повисоки (тиркизно), за да се ослободи повеќе простор за проток на воздух од долната страна на страничниците, принцип што Ред Бул до крајност го искористија со овогодинешниот RB19.

Горната површина на страничниците нежно се спушта надолу, а на почетокот на наклонот има низа хоризонтални отвори за ладење кои може да се менуваат за панел со повеќе или помалку слотови, во зависност од барањата за ладење.

Голема промена претрпе и конфигурацијата на предната суспензија, која и натаму е пуш род, но предната спојка на горното попречно рамо (виолетова) сега е прикачена на многу повисоко место на шасијата од претходно.

Ова треба да му овозможи на болидот помалку да понира при сопирање, а во исто време да доведе до поголема стабилност на аеродинамичната платформа, па теоретски, тимот треба да може да вози поблиску до земјата, што е клучен принцип за искористување на максималниот потенцијал на подот во новата ера која започна во 2022 година.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Ф1

Мерцедес во Монако покажа радикално дограден F1 W14

Read more

Астон Мартин со Honda од 2026 година

Read more

Возачите на Формула 1 трепкаат на истите „безбедни“ места на патеките

Read more

Ферари му нуди 40 милиони фунти на Хамилтон

Read more
 

Спорт

Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Читај повеќе

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Читај повеќе

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Читај повеќе

Пиоли: Милан мора да се засили за да биде конкурентен

Читај повеќе

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе