Меркел имала план да ја спречи војната, сè пропадна: „Немав овластување“

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сакала да воспостави европски формат за разговори во кои ќе бидат вклучени францускиот претседател Емануел Макрон и рускиот претседател Владимир Путин за да се решат тензиите долж украинската граница пред таа да ја напушти функцијата.

Во интервју за магазинот Der Spiegel, Меркел рече дека се обидувала да го воспостави форматот во летото 2021 година.

„Но, јас веќе немав овластување да го туркам тоа, бидејќи на крајот сите знаеја: таа ја напушта функцијата наесен“. Меркел го најави своето заминување неколку месеци пред парламентарните избори во Германија во септември. Составувањето на коалицијата одзеде време и конечното предавање на власта се случи во декември.

Русија ја започна својата инвазија на Украина на 24 февруари, нешто повеќе од два месеци подоцна.

Во август 2021 година, Меркел отпатува во Москва, што беше нејзина последна официјална посета на руската престолнина, а за Der Spiegel откри како се чувствувала тогаш.

„Тоа чувство беше сосема јасно. Што се однесува до политичката моќ, вие сте готови. А за Путин е важна само моќта“, рече таа.

Меркел беше движечката сила зад Нормандискиот формат, рамка договорена во средината на 2014 година која ги вклучуваше Германија, Франција, Русија и Украина по руската анексија на украинскиот полуостров Крим во февруари истата година.

Форматот ги роди Минските договори кон крајот на 2014 и почетокот на 2015 година, кои никогаш не беа целосно спроведени. Откако ја напушти функцијата, критичарите ја обвинија поранешната канцеларка дека ја прави Германија премногу зависна од руските извори на енергија, особено од гасот.

Пред да ја напушти канцеларската функција, владата на Меркел беше под силен притисок од нејзините сојузници, пред сè САД, кои бараа да го запре процесот на издавање дозволи за гасоводи под Балтичкото Море. Тој проект е напуштен од почетокот на руската инвазија.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Свет

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Read more

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Read more

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Read more

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе