Свет

Меркел работно го прослави својот 65-ти роденден

17. јули 2019 - 15:49 | Кајгана/МИА
Берлин, 17 јули 2019 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел денеска работно го слави својот 65-ти роденден, со нов успех на нејзината политика.

Меркел има намера денот да го мине „сосема нормално“- со седница на владата, бидејќи, како што вели, таа била предвидена со календарот за работа.

Покрај тоа, на денешната седница Меркел имаше и што навистина да прослави -Урсула фон дер Лајен е избрана за нов претседател на Европската комисија, а нејзината наследничка на чело на партијата ЦДУ, Анегрет Крамп-Каренбауер, влезе во владата како министерка за одбрана.

Меркел за роденденот кажа дека 65-тиот не е толку маркантен како 60-от или 70-от , но дека и тој значи дека човекот не може да биде помлад, туку само поискусен.

Овој роденден може да и биде и последен на функцијата германски канцелар, бидејќи, како што пренесуават германските медиуми, многу аналитичари очекуваат владината коалиција со германските социјалдемократи да издржи само до Божиќ. 

Коментирај