Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска предупреди дека поради пандемијата со COVID-19 постои ризик од успорување на напредокот постигнат во родовата рамноправност, бидејќи жените повеќе се грижат за децата за време на карантинот и поголема е веројатноста дека ќе извршуваат поризични работи.

– Мораме да обезбедиме пандемијата да не нѐ врати во старите родови шеми за кои мислевме дека ги имаме надминато, изјави Меркел во видеопопраката по повод Меѓународниот ден на жената 8 Март.

Таа посочи дека жените несразмерно се погодени од здравствената криза и оти недоволно се застапени на високите позиции.

– Над 75 проценти од вработените во здравствениот сектор се жени, од лекарските ординации и болници до лабораториите и аптеките, но сепак само 30 отсто од нив се на раководни позиции во тие области, посочи Меркел.

Таа додаде дека не е оправдано жените во голема мера „да го носат“ општеството, а во исто време да не се подеднакво вклучени во важните политички, економски и општествени одлуки.

реклама

Свет

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Read more

Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

Read more

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Студија: Една доза вакцина значително ја намалува инфекцијата со коронавирусот

Read more
 

Вести

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Читај повеќе

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе

Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

Читај повеќе

Се намалува бројот на нови случаи и бројот на прегледи во ковид-центрите

Читај повеќе

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Читај повеќе

Студија: Една доза вакцина значително ја намалува инфекцијата со коронавирусот

Читај повеќе