Меси без помпа донираше милион евра за борба против коронавирусот

Лионел Меси е голем фудбалер и повторно покажа дека е и голем човек.

Ѕвездата на Барса донираше 1 милион евра за борба против коронавирусот. Донацијата ја подели на клиника во Барселона која е центар за лечење на болеста Covid-19 во Каталонија и установи за борба против пандемијата во родната Аргентина.

Според многумина најдобриот фудбалер на светот не соопшти јавно дека ја дал донацијата, туку за неа се дозна откако клиниката во Барселона преку Twitter му се заблагодари: „Лео Меси ни донираше средства за борба против COVID-19. Фала ти многу Лео, за посветеноста и поддршката.“

Од клиниката додаваат дека донацијата ќе биде искористена за „истражување, помош на пациентите и згрижување на семејствата на заразените согласно приоритетите“. Исто така истакнаа дека „како и секогаш, инсистираме на транспарентност и на донаторите детално ќе им покажеме на што сме ги потрошиле донациите и какви резултати сме постигнале“.

Ова не е прв случај Меси да даде сериозна донација за медицинска установа. Тој е најголемиот донатор на Одделението за педијатрија во болницата Sant Joan de Deu во Барселона. Преку неговиот проект тој им помага на многу деца заболени од рак кои се лекуваат таму.

Пеп Гвардиола исто така донираше 1 милион евра за набавка на медицинска опрема за помош на граѓаните на Шпанија за време на пандемијата.

Тренерот на Манчестер Сити ги уплатил парите на сметка на една каталонска фондација која потоа ќе купи заштитна опрема како маски, очила, ракавици... Набавените материјали ќе бидат дистрибуирани низ цела Каталонија. Пред да се приклучи поранешниот тренер на Барса во акцијата за донации, беа собрани само 33.000 евра.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Фудбал

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Read more

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Read more

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more

Спорт

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Читај повеќе
  • play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Читај повеќе

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе