Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Водечкото тело на јужноамериканскиот фудбал го изненади и почести Лео Меси со статуа во вистинска големина од него со пехарот од Мундијалот во Катар.

Од КОНМЕБОЛ објавија дека статуата на Меси ќе добие место во нивниот музеј и тоа до статуите на сега веќе починатите легенди на јужноамериканскиот и светскиот фудбал, Пеле и Диего Марадона.

Воедно, на Меси му беа врачени и реплика трофеи од Мундијалот и од Финалисима, турнирот организиран во јуни лани како еден вид суперкуп помеѓу шампионите на ЕУРО и Копа Америка и кој Аргентина го освои со победата над Италија на „Вембли“.

URL

„Живееме многу посебен и убав момент, добиваме многу љубов. Помина некое време откако јужноамериканска репрезентација повторно го освои Мундијалот“, рече Меси. Пред Аргентина да триумфира во Катар последен пат јужноамериканска репрезентација се искачи на светскиот трон во 2002 година благодарение на Бразил.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)

Аргентина мартовскиот прозорец на ФИФА го користи за да одигра пријателски натпревари на домашен терен за пред своите навивачи да го прослави триумфот на Мундијалот. Во четвртокот во Буенос Аирес со 2:0 ја совлада Панама, додека вечерва прославата ја сели во внатрешноста, во градот Сантјаго дел Естеро, каде ќе се соочи со карипската репрезентација на Курасао.

URL
URL
URL
реклама

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Фудбал

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Read more

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Read more

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more
 

Спорт

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе