Меси го надмина Роналдо по бројот на клупски голови

Големата sвезда на Барселона, Лионел Меси, забележа два гола во вчерашната победа од 5:1 над Ваљадолид. Со овие два гола, Аргентинецот е пред својот вечен конкурент – Кристијано Роналдо, во однос на индивидуалните достигнувања и рекорди.

Меси веќе има 608 голови во својата клупска кариера, надминувајќи го Роналдо со два гола. Постигнатото е уште позабележително со оглед на фактот дека Аргентинецот ги постигна сите тие голови на 695 натпревари, додека 606 голови на Роналдо се постигнати на 813 натпревари.

Секако, Кристијано води на втората листа – за вкупниот број на голови во својата кариера. На средина на месецот, Португалецот го постигна голот бр. 700, потоа постигна против Болоња и сега има 701 погодок. Меси е со 676.

реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Read more

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Read more

Фудбал

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Read more

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Read more

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Read more

Лацио му нуди двојно поголема плата на Имобиле

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лацио му нуди двојно поголема плата на Имобиле

Читај повеќе
  • play_arrow

Актуелниот шампион на НБА убедлив против Лејкерс

Читај повеќе

Ник Кириос ќе го пропушти УС Опен

Читај повеќе

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Читај повеќе