Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Аргентинскиот фудбалски волшебник секој ден е сѐ поблиску до враќањето во Барселона и сонот на навивачите на каталонскиот клуб наскоро би можел да стане јаве.

Потпретседателот на Барса, Рафаел Јусте потврди дека е во контакт со претставниците на Меси, тренерот Чави додаде дека разговарал со Лоионел за неговото можно враќање, а фактот што Меси се уште не го продолжил договорот со ПСЖ ја поддржува опцијата за негово враќање во Камп Ноу.

Меси не успеа да ја оствари целта во Париз - да ја освои Лигата на шампионите, но ниту неговата работа во Барселона не е завршена, а има силна причина да се врати во каталонскиот клуб.

Шпанскиот весник Mundo Deportivo наведе 5 причини поради кои Меси би можел да се врати во Барса.

Меси е рекордер на Барса во многу категории, но би можел да собори уште 5 рекорди.

Со враќањето во Барселона, Аргентинецот би можел да стане фудбалер со најмногу освоени трофеи во еден клуб. Рекордер е Рајан Гигс, кој во Манчестер Јунајтед освои 36 трофеи, а Меси е на 35 со Барселона.

Исто така, тој би можел да стане најодликуваниот играч во историјата. Меси на крајот од оваа сезона најверојатно ќе има 42 трофеја, односно три помалку од Дани Алвес.

Што се однесува до рекордите во Лигата на шампионите, Меси е втор играч по број на настапи во тоа натпреварување со 149, а рекордер е Чави со 151. Интересно, Меси би можел да го достигне рекордот под тренерската палка на Чави.

Исто така, доколку би освоил уште една Лига на шампиони со Барса би станал најодликуваниот играч на каталонскиот тим во елитното европско клупско натпреварување.

Последниот рекорд кој Mundo Deportivo го издвои е тешко остварлив, но не и невозможен. Меси би можел да стане најдобриот стрелец во историјата на шпанскиот Копа дел Реј. Рекордот со 69 гола го држи Жузеп Самитие кој играше и за Барса и за Реал, а Меси во тоа натпреварување има постигнато 56 голови, односно дури 19 помалку.

реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе