Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси по рекорден седми пат ја освои Златната топка, престижно признание кое се доделува на најдобриот фудбалер во една календарска година.

„Повторно сум тука. Мислам дека е клучно тоа што ја освоив Копа Америка. Пред две години мислев дека тоа ќе биде мојата последна освоена Златна топка. Меѓутоа, кога го победивме Бразил на „Маракана“ тоа беше нешто навистина посебно“, изјави 34-годишниот Лионел Меси кој во 2021 година постигна 40 голови за тимот и за репрезентацијата.

На второто место е Роберт Левандовски, а на третото Жоржињо.

„Сакам да му кажам на Роберт Левандовски дека ми е чест што со него се натпреварував за Златната топка оваа година. Ти заслужи да ја имаш оваа награда. Минатата година сите се сложија дека ти си победник. Мислам дека навистина ја заслужи наградата и мора да ја имаш во својот дом“, рече Меси.

URL

Меси ја освои престижната награда во 2009, 2010, 2011, 2012, 2015 и 2019 година.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Фудбал

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Read more

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Read more

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе