УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Меси постави нов ЛШ рекорд: Дава гол 16 сезони по ред

Голот против Ференцварош синоќа на Лео Меси му донесе уште еден рекорд. Аргентинецот дава барем еден гол веќе 16 последователни сезони во Лигата на шампионите.

Лионел Меси е првиот фудбалер во историјата кој успеал 16 години по ред да постигнува голови во најквалитетното клупско натпреварување на Стариот континнет.

Синоќа во 27. минута Меси направи слалом во унгарската одбрана по што беше срушен во казнениот простот. Ударот од белата точка го претвори во гол за 1:0 иако голманот Денеш Дибус ја погоди страната.

Меси е само втор играч кому му успеало да постигне голови во 16 сезони во Лигата на шампионите. Прв такво нешто направи крилото Рајан Гигс во дресот на Манчестер Јунајтед, но Велшанецот не постигнуваше голови 16 сезони по ред, туку со два прекина.

Головите на Меси без вчерашниот:

Remote video URL

Затоа, рекордот на Меси е уникатен. И ривалот Кристијано Роналдо е блиску со 14 сезони по ред, а голема е веројатноста дека ќе стигне и до 15 бидејќи оваа сезона сѐ уште чека на првиот настап откако поради карантинот синоќа не играше за Јуве.

Инаку, на вечната листа на стрелци во Лигата на шампиони води Роналдо со 130 голови, а Меси е втор со 116.

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Фудбал

Симеоне: Не е можно, Диего не може да умре

Read more

Конте: Црвениот нѐ исфрли од колосек

Read more

Зидан: Реал против Интер го одигра најдобриот меч досега

Read more

ФИФА: Минута молк за почит кон Марадона пред денешните фудбалски натпревари во ЛШ

Read more

Спорт

Симеоне: Не е можно, Диего не може да умре

Читај повеќе

Ефремовски: Да ги добиеме двата натпревари во Талин, тоа се моите желби

Читај повеќе

Конте: Црвениот нѐ исфрли од колосек

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Реал против Интер го одигра најдобриот меч досега

Читај повеќе

Вардар загуби од Кјелце

Читај повеќе

ФИФА: Минута молк за почит кон Марадона пред денешните фудбалски натпревари во ЛШ

Читај повеќе

Почина Диего Марадона

Читај повеќе

Матиќ спас за српскиот фудбал гледа во Видиќ

Читај повеќе

Познати полуфиналистите во фудбалскиот куп

Читај повеќе