КОНМЕБОЛ КОПА АМЕРИКА САД 2024

Меси: Свесен сум дека ова се можеби последните битки, максимално уживам во нив

Репрезентацијата на Аргентина ноќеска во Њу Џерси ја совлада Канада со 2:0 и се пласираше во финалето на Копа Америка. Во финалето ќе го чекаат подобриот од дуелот меѓу Колумбија и Уругвај.

„Мораме да уживаме во секој момент од животот. Свесен сум дека ова се можеби последните битки и затоа максимално уживам во нив“, изјави денеска капитенот на Аргентина, Лионел Меси.

„Лудо е што успеа овој тим да направи, што прави Аргентина. За оние од нас кои останавме од старата гарда, навистина е импресивно што сме со репрезентацијата во уште едно големо финале. Сето ова го доживувам како и на минатата Копа Америка, па и на Мундијалот... “, изјави Меси на прес-конференцијата.

Меси на натпреварот против Канада го постигна 109-тиот гол во кариерата за аргентинската репрезентација.

„Ова е тешка Копа Америка, сè е изедначено, терените се тешки, температурите високи, противниците се силни. Одлично е да се биде во финалето“, додаде аргентинскиот великан.

Селекторот на Аргентина, Лионел Скалони, изјави дека Меси треба да се остави мира.

„Тој многу добро знае дека ние нема да бидеме тие што ќе му ја затворат вратата. Тој може да остане со нас колку што сака, дури и кога ќе се пензионира. Нека одлучи како сака“, рече Скалони.

Рекордно финале за Меси

Лионел Меси стана светски рекордер со најмногу меѓународни финалиња со националниот тим. Новото финале на Копа Америка ќе му биде петто, играше и во две финалиња на Светските првенства. Вкупно има 7 во двете најголеми натпреварувања, ја освои Копа Америка во 2021 и Светското првенство во 2022.

Треба да се додаде дека со Аргентина освои злато на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година, како и на Мундијалот за играчи до 20 години.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе