Меси: Времето лета, ми се ближи пензија

Како и секој човек и најдобрите фудбалери ги гази времето кое немилосрдно тече. Лео Меси има уште за играње, но е свесен дека неговото време полека одминува.

Гижермо Стабиле. Лусјан Лоран. Ектор Кастро. Џузепе Меаца. Еузебио, Пеле, Лев Јашин, Франц Бекенбауер, Мишел Платини, Јохан Кројф, Диего Марадона, Христо Стоичков, Лотар Матеус, Роналдо, Роналдињо, Хавиер Занети, Франческо Тоти. Времето лета за сите подеднакво.

„Свесен сум колку години имам. Многу уживам во ваквите моменти бидејќи знам дека пензионирањето ми се наближува. Времето лета“, рече Месе по освојувањето на шестата Златна топка.

„Се надевам, со Божја помош, дека ќе продолжам да играм уште многу години. Сега имам 32, а на крајот на сезонава ќе имам 33. Сѐ ќе зависи од тоа како ќе се чувствувам на физички план“.

И со 33 години на Меси му е рано за пензија. Но, прашањето за секој фудбалер кој ќе ја помине триесеттата година е уште колку ќе може да игра на врвно ниво. Бидејќи границата е тука некаде пред четириесеттата, понатаму едноставно не се може, колку и да се има волја.

„Во воментов се чувствувам подобро од било кога на физички и на личен план и се надевам дека ова ќе продолжи подолг период“, заврши Аргентинецот.

реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Фудбал

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Read more

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе