Meta ќе создава своја виртуелна валута

Иако компанијата Meta се откажа од својата криптовалута Diem, се чини дека ќе се појави виртуелна валута, која во моментов внатрешно се нарекува Zuck Bucks.

Како што пишува Financial Times, матичната компанија на Facebook и Instagram подготвува виртуелна валута која вработените ја нарекуваат Zuck Bucks, очигледно по нејзиниот основач и директор Марк Закерберг. Но, не се работи за криптовалута, тука за in-app токени кои би биле контролирани од компанијата, нешто слично на она што се користи во апликациите за игри како валутата Robux во популарната детска игра Roblox. Токму Roblox направи огромен бизнис со Robux, а Meta сака нешто слично на својата платформа.

Во Meta не се дистанцираат целосно од блокчејн производите, бидејќи компанијата исто така сака да објавува и споделува NFT на Facebook. Financial Times наведува дека планот на компанијата е да лансира пилот во средината на мај, а набргу потоа ќе овозможи тестирање на членството на групите на Facebook врз основа на сопственоста на NFT.

Во јануари беа објавени и некои од NFT плановите на Meta за Facebook и Instagram, а Закерберг во март објави дека NFT ќе дојде на Instagram.

Дополнително, Meta истражува „социјални токени“ или „токени за репутација“ кои би можеле да бидат издадени како награди за значителни придонеси во групите на Facebook. Компанијата размислува и за традиционални финансиски услуги како што се заеми за мал бизнис.

Тагови
реклама

Емили Ратајковски го критикуваше филмот за Мерилин Монро: Правиме фетиш од женската болка

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Прекина протекувањето од Северен поток, „пропаднаа“ 800 милиони кубни метри гас

Read more

Русите го уапсија директорот на нуклеарната централа во Запорожје, планот е да го преземат раководството

Read more

Интернет

TikTok за три месеци отстранил 113 милиони клипови

Read more

Колку е брз интернетот во Македонија во споредба со остатокот од Балканот?

Read more

Meta тестира функции кои го олеснуваат користењето на Facebook и Instagram

Read more

Емотиконите слават 40 години, како започна приказната со нив?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Роботот Cassie постави рекорд во трчање на 100 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што открива најновата фотографија од мистериозната месечина Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Читај повеќе

6 интересни факти за животот на Мартин Лутер

Читај повеќе
  • filter

Необичниот улов кај Австралија отвора прашања: Нов вид или само чудна ајкула?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тројца руски космонаути безбедно се вратија од вселената

Читај повеќе

TikTok за три месеци отстранил 113 милиони клипови

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнува првата Razer Android конзола

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричниот авион Alice го изведе првиот пробен лет

Читај повеќе