Ракомет

Металург поразен со 10 разлика од Татран во СЕХА лигата

6. март 2019 - 18:38 | МИА

Прешов, 6 март 2019 (МИА) – Ракометарите на Металург беа поразени вечерва на гостувањето кај Татран Прешов со 30:20 (16:11) во меч од 17 коло на СЕХА-лигата.

За словачкиот тим ова беше многу важен триумф, откако ја продолжува битката за пласман на „Фајнал фоур“ со Мешков Брест.

Што се однесува до самиот натпревар, тој беше рамноправен во првите 25 минути, додека се играше гол за гол, но Татран во завршницата од првото полувреме „додаде гас“ и замина со +5 предност (16:11). Во второто полувреме разликата се зголемуваше и домаќините немаа проблем да го затворат натпреварот со победа.

Хрстка со седум гола и Буторац со пет беа најпрецизни за домаќините. Кај Металург, Димитриоски и Токиќ реализираа по четири погодоци.

Металург по овој пораз има 10 бода на табелата и сигурно ќе ја заврши сезоната во регионалното натпреварување на претпоследното место, што ќе биде и најлош пласман за тимот од Автокоманда во оваа лига.

Последниот натпревар од СЕХА лигата, момчињата на Данило Брестовац ќе го одиграат на 12 март, кога во Скопје доаѓа Војводина.

Коментирај