Метеор помина над Мексико со брзина од 20.000 км/ч

Огромна огнена топка го осветли небото над Акапулко и Мексико Сити рано наутро во неделата.

Според Кобос Аријага, претседател на Астрономското здружение на Акапулко, метеорот се движел со брзина од околу 20.000 км/ч.

Се проценува дека метеорот има дијаметар од 500 метри.

Очевидецот Хорхе Дијаз Хенри го сними овој несекојдневен феномен и ја сподели снимката на социјалните мрежи.

реклама

Вести

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Read more

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Read more

Јапонците направија паметна маска за лице

Read more

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Read more

Нови видеа

play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Read more
play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more
play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Read more
play_arrow

Еволуција на најстарите светски знамиња

Read more
play_arrow

Нов проект: CityHawk, електричен летачки автомобил

Read more
play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more
play_arrow

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Read more
play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Read more
play_arrow

13-годишно девојче зборува 20 јазици

Read more
play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Read more
play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Read more
play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more