Мезе на денот: Плескавици од тиквички

Идеја за вкусен и лесен ручек.

Потребни состојки:

1 помали тиквички

80 г пченично брашно

50 г пченкарно брашно

Лажичка печен сусам

Малку сечкан магдонос

Сол и бибер

Прашок за печиво

80 мл вода

Начин на подготовка:

Измијте ги тиквичките, изрендајте ги и посолете ги да пуштат вода. Во сад измешајте ги сите состојки од рецептот и додајте ги исцедените тиквички.

Од добиената смеса со влажни раце направете плескавици. Пржете ги во врело масло за да добијат златеста боја.

Послужете со сезонска салата по избор.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Рецепти

Пет рецепти за есенски крем чорби

Read more

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Read more

Кајгана со една неочекувана состојка - за намалување на килограмите

Read more

Рецепт на денот: Вкусен леб со тиква

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Читај повеќе

Како и каде треба да го чувате биберот?

Читај повеќе

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот

Читај повеќе

Како едноставно да се ослободите од мразот во замрзнувачот?

Читај повеќе

Дали свежото овошје и зеленчук секогаш се поздрави од замрзнатите?

Читај повеќе

Седум знаци дека врската ви е завршена, ама не сакате да признаете

Читај повеќе

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет рецепти за есенски крем чорби

Читај повеќе

Зошто ја користиме изреката „станал на лева нога“?

Читај повеќе