Мицкоски е новиот премиер: Ќе ја кажам срамната придавка

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада.

Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а ова е 20-та влада од осамостојувањето на Македонија. Во Владата ќе има 23 министри, а од нив пет ќе бидат и вицепремиери.

Мицкоски во заклетвата го користеше уставното име Република Северна Македонија, претходно појаснувајќи дека придавката Северна за него е срамна, но во моментов е немоќен.

„Ќе ја кажам срамната придавка пред заклетвата затоа што тоа мене лично ме потсетува на срамот што ѝ го нанесовте на мојата татковина, на моето семејство и моите неродени внуци и на тие по нив. И да ќе правам сè додека сум жив политички и како човек, сè што е во моја моќ оваа неправда да ја исправам, за жал во овој момент сум немоќен и во овој момент и јас како човек ќе морам да капитулирам пред вас и да ја кажам таа срамна придавка затоа што таа за жал е дел од законот и Уставот што морам како претседател на владата да ги почитувам“, рече Мицкоски.

Новиот премиер рече и дека нема да прифати уставни измени под бугарски диктат.

Министрите на ВМРО ДПМНЕ:

Владо Мисајловски, министер за одбрана

Тимчо Муцунски, министер за надворешни работи и трговија

Панче Тошковски, министер за внатрешни работи

Александар Николовски, министер за транспорт – вицепремиер

Иван Стоилковиќ, министер за односи меѓу заедниците – вицепремиер

Гордана Димитриеска Кочовска, министер за финансии

Сања Божиновска, министер за енергетика

Цветан Трипуновски, министер за земјоделство

Весна Јаневска, министер за образование и наука

Златко Перински, министер за локална самоуправа

Зоран Љутков, министер за култура и туризам

Стефан Андоновски, министер за дигитална трансформација

Борко Ристовски, министер за спорт

Лупчо Димовски, вицепремиер за политички систем

Шабан Салиу, министер без ресор, за спроведување на декадата на Ромите

Министрите на коалицијата „Влен“

Изет Меџити, прв вицепремиер, министер за екологија

Арбен Таравари, министер за здравство

Бесар Дурмиши, министер за социјална политика, демографија и млади

Фатмир Лимани, министер за економија и труд.

Арбен Фетаи, вицепремиер за добро владеење

Орхан Муртезани, министер за евроинтеграции

Министрите на „ЗНАМ“

Игор Филков, министер за правда

Горан Минчев, министер за администрација.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Македонија

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Read more

Поради пожарите, пренасочен сообраќајот на неколку делници

Read more

Левица: Таравари и Кочубовски да го вклучат црвениот аларм поради екстремните температури

Read more

ВМРО-ДПМНЕ: ДКСК да испита и отвори случај за џипот на Филипче, крие ли имот на друго име?

Read more
 

Вести

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Читај повеќе

Поради пожарите, пренасочен сообраќајот на неколку делници

Читај повеќе

Во Дубровник соборен е рекорд за температурата на морето

Читај повеќе

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Читај повеќе

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај Мавровка поради неисправност

Читај повеќе
  • play_arrow

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Читај повеќе

Левица: Таравари и Кочубовски да го вклучат црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе