Мицкоски: Изборите се неминовни, за персонални решенија не разговаравме

Скопје, 20 октомври 2019 (МИА) – Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Тој нагласи дека следуваат предвремени избори, по кои, како што рече, ќе следи обновата на државата и бескомпромисна работа со цел „Македонија да ја ставиме на брза лента“.

Одговарајќи на новинарски прашања, Мицкоски рече дека не е разговарано за персоналните решенија за техничката влада.

– Немаше таква дискусија. За нас беше важен процесот на добивање термин за одржување на предвремени парламентарни избори. Персоналните прашања односно имињата на луѓето дополнително ќе ги предложиме. Битно е дека имаме нова реалност. Реалноста е дека на 3 јануари 2020 година ќе имаме нов технички премиер, ќе имаме нова техничка влада, а на 12 април 2020 ќе имаме победник на предвремените парламентарни избори, а тоа ќе биде, сигурен сум, Обновата за Македонија, рече Мицкоски.

Во однос на промената на Изборниот модел, Мицкоски не е оптимист дека ова прашање може да се реши за овие избори.

– Кога зборуваме за нов изборен законик, препораките што се на ОБСЕ/ОДИХР, сигурен сум дека во периодот којшто следува ќе бидат дел од новиот изборен законик  кој ќе важи за следните избори. Доколку ме прашувате за ревидирање на изборниот модел, не сум оптимист дека нешто може по тоа прашање да се случи за овие избори. За некои следни, може, изјави Мицкоски.

За пописот рече дека ставот на партијата е јасен, конзистентен и непроменет и оти според нив оваа статистичка операција треба да се одржи во 2021 година.

Во однос на изјавата на вицепремиерката Радмила Шекеринска дека само тој се израдувал на недобивањето на датум за преговори, Мицкоски ги отфрли ваквите обвинувања и рече дека тоа само дополнително го мотивира да продолжи со политиките што ги води. 

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Македонија

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Read more

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Read more

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Read more

Филипче: Малиот Илче од Охрид здрав и расположен заминува во мал групен дом

Read more

Вести

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Читај повеќе

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Читај повеќе

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Читај повеќе

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Читај повеќе

До ОЈО Скопје поднесен соодветен акт за „бесправно градење“ кај „Мавровка“

Читај повеќе

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Читај повеќе

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Читај повеќе

Филипче: Малиот Илче од Охрид здрав и расположен заминува во мал групен дом

Читај повеќе

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Читај повеќе