Мицкоски: Потребни се предвремени избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека треба да се искористат сите демократски алатки кои им стојат на располагање за да се дојде до предвремени парламентарни избори.

Лидерот на оваа партија, во интервју за МРТ 2, посочи дека народот е против оваа Влада и затоа нагласи оти е добро да има предвремени избори.

– Власта тврди дека ќе оди до крајот со својот мандат, но ние цениме дека е добро да има предвремени избори, исто како што цени огромно мнозинство од граѓаните во Македонија од кои ние го црпиме нашиот легитимитет. И ако гледаме како народна партија дека народот е против оваа влада, а сите перформанси велат, па дури и поддржувачите на СДСМ и ДУИ дека Владата е катастрофална и дека треба да замине, тогаш логично е да сториме се што е во наша моќ, да ги искористиме сите демократски алатки што ги имаме на располагање, да дојдеме до предвремени парламентарни избори, изјави Мицкоски.

Тој во интервјуто се осврна на неколку актуелни политички прашања, поврзани со односите помеѓу политичките субјекти во државата, состојбите и политичките текови.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Македонија

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Read more

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Read more

Се празнува 8 Декември – Св. Климент Охридски

Read more

Променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец

Read more
 

Вести

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Читај повеќе

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Читај повеќе