Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Порака за обединување во блок против актуелната власт испрати денеска од Ташмаруништа лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

На одбележувањето на 2 Август – Денот на Републиката, лидерот на најголемата опозициска партија рече дека обединувањето ќе значи надминување на разликите во опозицијата.

Но претходно, видно возбуден, се збуни кој празник се чествува денес.

„На сите Македонци, каде и да се, честит Велигден... Илинден, се извинувам, и нека е вечен празникот“, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, а присутните му дадоа аплауз.

Илинден, рече потоа, „е нашата светост, посебно чувство за секој Македонец“.

„Тоа е нашата голгота, без која немаше да има слобода. Нашата карпа врз која ја темелиме нашата куќа, затоа како Македонци, како родољуби се поклонуваме на делото“, додаде Мицковски.

Македонија, нагласи, е на сите, ветувајќи дека ќе ја направи за сите граѓани, а не за неколкумина од власта.

(🔴Во живо) Обраќање на Христијан Мицкоски, Чествување Илинден Ташмаруништа

(🔴Во живо) Обраќање на Христијан Мицкоски, Чествување Илинден Ташмаруништа

Posted by infomax.mk on Monday, August 2, 2021
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

#мкфејл

Шефе, како се вика петок на англиски?

Read more

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Претерување на денот

Read more

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе