Microsoft до корисниците: Ако нејќете милум, тогаш силум

Ако сè уште ја користите верзијата 21H2 на Windows 10, треба да се подготвите за надградба на најновата верзија на оперативниот систем следниот месец.

Microsoft автоматски ќе го ажурира софтверот на верзијата 22H2 на корисниците, дури и ако тие не сакаат, откако ќе заврши поддршката за верзијата 21H2.

На 13 јуни, кога ќе пристигне безбедносното ажурирање од јуни 2023 година, верзиите на Windows 10 21H2 Home, Pro, Pro Education и Pro Workstation ќе останат без поддршка, што значи дека ќе престанат да ги добиваат ажурирањата за заштита од безбедносни закани.

Дури и ако сакате да продолжите да го користите Windows 10 21H2, Microsoft на крајот автоматски ќе ги ажурира уредите на верзијата 22H2. Нема информации кога ќе се случи оваа надградба.

Windows 10 верзијата 22H2 исто така ќе биде финалната верзија на оперативниот систем, иако ќе продолжи да добива безбедносни ажурирања до 14 октомври 2025 година. Деловните корисници добиваат уште неколку години. Секој што сè уште ќе го користи Windows 10 по тој датум, најверојатно ќе треба да обезбеди закрпа од надворешни групи како што е 0patch.

Иако Microsoft ја форсира Windows 10 верзијата 22H2 на оние кои користат постара верзија, компанијата претпочита луѓето да ја надградат на Windows 11.

Компанијата со седиште во Редмонд престана да продава лиценци за Windows 10 Home, Pro и Workstation уште во јануари, иако тоа се однесува само на дигитални преземања на Windows 10 што корисниците ги купиле директно од страницата на Microsoft. Сè уште има многу продавници што продаваат преземања и физички копии, вклучително и OEM копии од Home и Pro достапни на Amazon, а на многу места сè уште се продаваат клучеви на производи по ниски цени.

Windows 11 добива сè поголем и поголем удел на глобалниот пазар, достигнувајќи го историски максимум од 23,01% во мај, според Statcounter. Но, Microsoft најверојатно ќе биде разочаран кога ќе види дека неговиот најнов оперативен систем паѓа далеку зад Windows 10, кој има пазарен удел од 73,46%.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Вести

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Read more

Запознајте го најопасниот USB кабел

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more
 

Гик

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе