Microsoft го најави Copilot AI за Windows 10

Амбициите на Microsoft за вештачка интелигенција (ВИ) се враќаат малку наназад, а компанијата потврди дека помошникот Copilot AI (порано познат како Bing Chat) ќе биде достапен и за Windows 10.

Првично, корисниците на Windows Insider ќе имаат пристап благодарение на претстојното ажурирање Relase Preview, а Copilot AI ќе се појави на десната страна од лентата за задачи. Откако ќе се избере, ќе се појави познатиот интерфејс Copilot, а корисниците ќе можат да поставуваат различни прашања, да управуваат со функциите на Windows или да го користат за интеракција со документи. Microsoft вели дека прозорецот Copilot нема да ја преклопува содржината на работната површина или да блокира отворени прозорци.

Овој потег на Microsoft не е изненадување бидејќи беше објавен од Windows Central претходно месецов, а тука е и фактот дека, иако Windows 11 е најновиот оперативен систем на Microsoft, тој учествува само со 26% од вкупните инсталации на Windows, додека Windows 10 држи 69% од пазарот на Windows.

Во 2020 година Microsoft објави дека Windows е инсталиран на една милијарда уреди, а се чини дека сè уште е над таа бројка. Windows 11 се користи на 400 милиони уреди, па дополнително објаснување зошто Microsoft го носи Copilot AI на Windows 10 навистина не е потребно. Од друга страна, според последните информации, Windows 10 ќе биде без поддршка од 14 октомври 2025 година.

Copilot AI ќе биде достапен на Windows 10 во Северна Америка, делови од Азија и Јужна Америка во следните неколку месеци. Microsoft советува да се инсталира ажурирањето за ноември, по што ќе биде неопходно да се овозможи опцијата Get the latest updates as soon as they're available во делот за ажурирање на Windows.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Софтвер

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Read more

Google во 2024 ќе go воведе Gemini AI иако има проблем со прашања кои не се на англиски

Read more

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе