Microsoft го најави „новиот“ Windows 1.0, но уште не знаеме што значи тоа

Тимот кој ги одржува социјалните мрежи на Microsoft синоќа малку си поигра со нас и објави видео во кое го најавува „новиот Windows 1.0“. Сите оние кои барем малку се упатени во технологијата знаат дека Windows 1.0 излезе уште во 1985 година. Но, изгледа дека најавата не е само задоцнета првоаприлска шега, туку многу повеќе од тоа.

„Ви го претставуваме новиот Windows 1.0 со MS-DOS Executive, Clock и многу повеќе“, пишува во објавата на официјалниот Twitter профил на Windows.

Во објавата може да се види како се менуваше логото на Windows со текот на годините, а заврши со логото за Windows 1.0, кое компанијата Microsoft реши да го користи како стилски избор на социјалните мрежи.

Работите станаа интересни на Instagram, каде што по објавувањето на видеото компанискиот профил одговораше на прашања од луѓето кои коментираа. Повеќето од одговорите завршуваа со „Останете будни“ и „Повеќе информации наскоро“, што значи дека Windows 1.0 е повеќе од само шега на социјални медиуми.

Што имаат на ум луѓето од Microsoft?

Може да погодуваме до утре и пак нема да бидеме сигурни, но дефинитивно е нешто поврзано со оперативниот систем Windows. Отворена е можноста дека компанијата ќе го направи Windows 1.0 „open source“, исто како што направи со MS-DOS и Windows Calculator.

Или пак, можеби администраторите на социјалните мрежи на Microsoft решија малку да се забавуваат. Во секој случај, задоволни сме од патувањето назад во 1985 година.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Софтвер

Apple го претстави новиот iOS 14, но нема да биде достапен за сите уреди

Read more

Јапонски суперкомпјутер помага во борбата против коронавирусот

Read more

Google укина 36 штетни апликации – избришете ги веднаш ако ги имате

Read more

Adobe Flash го одреди датумот кога заминува во историјата

Read more

Гик

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Читај повеќе

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Читај повеќе
  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе