Microsoft го отпушти целиот тим за етика во вештачката интелигенција

Microsoft го отпушти целиот тим за етика и општество што работеше во организацијата за вештачка интелигенција.

Отпуштањето на тој тим, како што објави Platformer, е дел од неодамнешната серија отпуштања на 10.000 вработени низ компанијата.

Овој потег го остава Microsoft без тим кој би осигурал дека принципите на вештачката интелигенција се тесно поврзани со дизајнот на производите, во време кога компанијата се обидува да ги направи широко достапни алатките за вештачка интелигенција, велат сегашни и поранешни вработени.

Компанијата сè уште ја „одржува во живот“ Канцеларијата за одговорна вештачка интелигенција, која има задача да креира правила и принципи за управување со иницијативите за вештачка интелигенција на компанијата. Microsoft вели дека нејзината вкупна инвестиција во одговорност се зголемува и покрај неодамнешните отпуштања.

„ Microsoft е посветена на безбедно и одговорно развој на производи и искуства со вештачка интелигенција, а тоа го прави со инвестирање во луѓе, процеси и партнерства на кои тоа им е приоритет. Во текот на изминатите шест години, го зголемивме бројот на луѓе во нашите тимови за производи и во Канцеларијата за одговорна вештачка интелигенција, која заедно со сите нас во Microsoft се одговорни за спроведување на принципите на вештачката интелигенција во пракса“, се вели во соопштението на компанијата.

Сепак, вработените рекоа дека тимот за етика и општество одигра клучна улога во обезбедувањето дека се одржуваат принципите на одговорност при примената на вештачката интелигенција во дизајнот на производот.

„Луѓето ќе ги разгледаат принципите што произлегуваат од Канцеларијата за одговорна вештачка интелигенција и ќе кажат дека не знаат како се применува. Нашата работа беше да ги покажеме и да создадеме правила во области каде што немало“, рече еден поранешен вработен.

Во последниве години, тимот дизајнираше RPG игра наречена Judgment Call која им помогна на дизајнерите да ги предвидат потенцијалните штети што би можеле да произлезат од вештачката интелигенција и да разговараат за нив за време на развојот на производот. Тоа беше дел од поголем „комплет со алатки за одговорни иновации“ што тимот го објави јавно.

До неодамна, тимот за етика и општество работеше на идентификување на ризиците од усвојувањето на OpenAI технологијата во низа производи.

Најголем број вработени имало во 2020 година, кога тимот имал околу 30 вработени, вклучувајќи инженери, дизајнери и филозофи. Во октомври, тимот беше намален на приближно седум лица.

На состанокот со тимот по реорганизацијата, Џон Монтгомери, корпоративен потпретседател за ВИ, им кажа на вработените дека лидерите на компанијата им наредиле да направат брзи промени.

„Притисокот од главниот инженер Кевин Скот и директорот Сатја Надел е многу, многу голем да се преземат најновите модели на OpenAI и оние што доаѓаат по нив и да ги доведат во рацете на клиентите со многу голема брзина“, рече Монтгомери, според аудиоснимка од состанокот што ја доби Platformer.

Повеќето од членовите на тимот беа префрлени на друга позиција во компанијата, а останатите членови на тимот за етика и општество рекоа дека е намален бројот на луѓе кои го отежнуваат реализирањето на амбициозните планови.

Членовите на тимот за етика и општество рекоа дека се обиделе да го поддржат развојот на производи, но дека Microsoft станал фокусиран на испорака на алатки за вештачка интелигенција побрзо од неговите ривали и дека раководството на компанијата станало помалку заинтересирано за видот на долгорочно размислување за кое тимот специјализирал.

Од една страна, Microsoft сега може да има шанса еднаш во една генерација да добие значително водство пред Google во пребарувањето, софтверот за продуктивност, облакот и други области.

Кога повторно го лансираше Bing со вештачка интелигенција, компанијата им кажа на инвеститорите дека секој еден процент од пазарниот удел што може да го земе од Google во пребарувањето ќе резултира со 2 милијарди долари годишен приход.

Тој потенцијал објаснува зошто Microsoft досега инвестираше 11 милијарди долари во OpenAI и моментално се трка да ја интегрира технологијата во секој агол на „царството“.

Се чини дека успехот веќе дојде. Компанијата минатата недела соопшти дека Bing сега има 100 милиони дневни активни корисници, од кои една третина се нови, откако пребарувачот Bing беше повторно лансиран со OpenAI технологија.

Од друга страна, сите вклучени во развојот на вештачката интелигенција се согласуваат дека технологијата претставува моќни и можни егзистенцијални ризици, познати и непознати.

Технолошките гиганти се потрудија да сигнализираат дека сериозно ги сфаќаат тие ризици. Само Microsoft има три различни групи вработени кои работат на ова прашање, дури и по елиминирањето на тимот за етика и општество. Но, секое намалување на тимовите фокусирани на одговорна работа изгледа вреди да се забележи, пренесува The Verge.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Вести

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Read more

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Read more

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Read more

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Read more
 

Гик

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Читај повеќе