Хардвер

Microsoft го претстави новиот Surface Pro X

3. октомври 2019 - 11:31 | М.С.

Компанијата Microsoft во Њујорк го претстави новиот моќен таблет Surface Pro X.

Таблетот имам 13 инчен екран, нов моќен Surface SQ1 процесор кој е развиен со соработка со компанијата Qualcomm, а со него доаѓа и пенкалото Surcase Slim Pen.

Surface Pro X има само 762 грама, а дебелина од 5,3 милиметри. Таблетот се полни брзо со помош на USB-C порт.

Таблетот ќе чини 999 долари или 911 евра.

Коментирај