Microsoft: Подгответе се - Windows 11 пристигнува во јуни

Извршниот директор на Microsoft Сатја Надела на конференцијата Build соопшти дека последните неколку месеци го тестираат новиот оперативен систем. Сепак, што ќе дојде по Windows 10?

„Денес ќе создадеме повеќе можности за секој програмер на Windows и ќе му посакаме добредојде на секој креатор што ја бара најиновативната, новата, отворена платформа за градење и дистрибуција и монетизација на апликациите“, рече тој.

Ова веројатно се должи на гласините за ажурирање на Windows Store, што може да им олесни на програмерите да ги препраќаат своите апликации до потрошувачите.

Објавувањето на настанот следи по веста дека Microsoft го „уби“ развојот на Windows 10X, верзија на OS која првично беше наменета за уреди со двоен екран. Минатата година, компанијата го пренасочи својот фокус од 10X на уреди со еден екран за да создаде потенцијална конкуренција за Chrome OS. Сега Microsoft планира да воведе некои 10X карактеристики во оригиналниот Windows 10.

Притоа, Надела објави дека Windows 10 ќе биде бесплатен една година (а за некои корисници дури и подолго), што е огромен пресврт од претходната стратегија за наплата на Microsoft за секое ново издание. Притоа, Надела ги охрабрува корисниците да се префрлат од Windows 7 и 8, правејќи го Windows 10 поодржлива платформа за програмерите кои сакаа да градат модерни апликации.

URL

Па, каде може да оди Microsoft после Windows 10? Кога беше лансиран во 2015 година, тоа беше одлична комбинација од најдобрите карактеристики на Windows 7 и 8. Ја имаше чистата работна површина на првиот, со дополнителен паметен екран чувствителен на вториот (за среќа, менито „Start“ исто така се врати). Windows 10 беше исто така првиот голем знак за разлика во Microsoft под Надел, кој ја презеде функцијата извршен директор во 2014 година од Стив Балмер.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Читај повеќе

Три нови опции на Facebook Messenger

Читај повеќе

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе