Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Nvidia не ја држеше титулата највредна компанија во светот долго време - Microsoft се врати на престолот.

Nvidia го загуби првото место откако нејзините акции паднаа за повеќе од 3,5 отсто во четвртокот. Производителот на процесори со вештачка интелигенција беше накратко на врвот од вторникот благодарение на пазарната капа од 3,35 илјади милијарди долари. Но, акциите на Nvidia паднаа на 130,78 долари во четвртокот, намалувајќи ја нејзината вредност на околу 3,22 илјади милијарди долари, дозволувајќи му на Microsoft да се врати на врвот со стабилна вредност од повеќе од 3,3 илјади милијарди долари.

Растот на Nvidia е поттикнат од нејзината доминација на она што аналитичарите го нарекуваат „ново злато или нафта на технолошкиот сектор“, имено процесори кои ја напојуваат вештачката интелигенција.

Nvidia, Microsoft и Apple вредат повеќе од 3 илјади милијарди долари и се во „мртва трка“ за титулата највредна компанија во светот. Nvidia ја држеше таа титула кратко време, но некои аналитичари предвидуваат дека овие три гиганти ќе ја продолжат жестоката битка.

„Веруваме дека трката за достигнување на 4 илјади милијарди долари ќе продолжи и во следната година, а предничат Nvidia, Apple и Microsoft“, велат од Wedbush Securities.

Акциите на Nvidia пораснаа благодарение на зголемената побарувачка за процесори кои обучуваат и користат модели со вештачка интелигенција како ChatGPT на OpenAI. Исто така, компанијата имаше корист од рударењето на биткоин во 2020 година, поради што се зголеми продажбата на нејзините графички картички.

Успехот на Nvidia позитивно се одрази на угледот на нејзиниот шеф Џенсен Хуанг, кој стана познат ширум светот и е популарен како рок ѕвезда во родниот Тајван.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Вести

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе