Microsoft сака да го купи Discord за 10 милијарди долари

Изгледа дека популарната комуникациска платформа, омилена меѓу гејмерите, го привлече вниманието на Microsoft, пишува Bloomberg.

Според неофицијални информации со кои располага Bloomberg, од Microsoft се подготвени да одвојат 10 милијарди долари за Discord и за тоа се водат преговори меѓу двете компании.

Discord веќе подолго време бара купувач, а Microsoft се укажува како одлична прилика бидејќи има капитал и амбиција оваа огромна платформа да ја интегрира во Xbox екосистемот.

Инаку, Discord месечно има над 140 милиони активни корисници, а минатата година заработи приходи од 130 милиони долари. Сепак, според The Wall Street Journal, компанијата сè уште не е профитабилна.

Последната проценета вредност е 7 милијарди долари.

Софтверот на Discord е бесплатен за повеќето корисници, но компанијата заработува преку месечни претплатници на Nitro при што се нудат неколку предности како поголема резолуција и слично.

Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе