Microsoft склучи договор со Пентагон вреден 10 милијарди долари

Вашингтон, 26 октоври 2019 (МИА) – Пентагон склучи договор со компанијата Microsoft за креирање инфраструктура за чување податоци. Како што синоќа соопшти The Washington Post, на тендерот учествуваше и Amazon, компанија која се сметаше за главен фаворит на тендерот.

- Microsoft доби договор вреден 10 милијарди долари на десет години, ако сите договорени работи бидат извршени, се вели во соопштението од Пентагон.

Amaozn реагираше поради поразот на тендерот.

- Детална проценка само врз основа на споредбени понуди би придонела исходот да биде поинаков, изјавија од компанијата.

Покрај Amazon и Microsoft, на тенедерот учествуваа и IBM и Oracle, компании кои отпаднаа во првичните фази. Google го напушти тендерот во 2018 година откако свои вработени ги критикуваа ангажманите со Пентагон.

The Washington Post, весник во сопственост на Џеф Безос, првиот човек на Amazon, заднината на поразот во овој тендер ја гледа во постојаните критики на претседателот Доналд Трамп кон Безос. Се истакнува дека Amazon речиси го доби тендерот пролетва, но Пентагон се предомисли и одлучи да ја разгледа зделката уште еднаш.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Софтвер

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Read more

Стигна новиот iOS 14 софтвер за уредите на Apple

Read more

Гик

  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе