Microsoft склучи договор со Пентагон вреден 10 милијарди долари

Вашингтон, 26 октоври 2019 (МИА) – Пентагон склучи договор со компанијата Microsoft за креирање инфраструктура за чување податоци. Како што синоќа соопшти The Washington Post, на тендерот учествуваше и Amazon, компанија која се сметаше за главен фаворит на тендерот.

- Microsoft доби договор вреден 10 милијарди долари на десет години, ако сите договорени работи бидат извршени, се вели во соопштението од Пентагон.

Amaozn реагираше поради поразот на тендерот.

- Детална проценка само врз основа на споредбени понуди би придонела исходот да биде поинаков, изјавија од компанијата.

Покрај Amazon и Microsoft, на тенедерот учествуваа и IBM и Oracle, компании кои отпаднаа во првичните фази. Google го напушти тендерот во 2018 година откако свои вработени ги критикуваа ангажманите со Пентагон.

The Washington Post, весник во сопственост на Џеф Безос, првиот човек на Amazon, заднината на поразот во овој тендер ја гледа во постојаните критики на претседателот Доналд Трамп кон Безос. Се истакнува дека Amazon речиси го доби тендерот пролетва, но Пентагон се предомисли и одлучи да ја разгледа зделката уште еднаш.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Пред и потоа: Неверојатни фотографии од луѓе кои оздравеле од COVID-19

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Софтвер

Совети од инсајдер во Google: Како да го забрзате Chrome?

Read more

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Read more

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Read more

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Read more

Гик

Од понеделникот 5 големи вселенски карпи минаа покрај Земјата

Читај повеќе

Совети од инсајдер во Google: Како да го забрзате Chrome?

Читај повеќе
  • filter

Lenovo го претстави новиот лаптоп со уникатно решение за слушалки

Читај повеќе
  • play_arrow

Настанот на Google во шест минути: Што сè претстави гигантот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави серијата Mi 10T: Смартфони со одлична батерија и врвни перформанси

Читај повеќе

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Читај повеќе
  • filter

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Читај повеќе

Блокиран Twitter профилот на унгарската Влада

Читај повеќе

Под површината на Марс се откриени солени езера

Читај повеќе