Microsoft веќе нема да продава лиценци за Windows 10

Microsoft соопшти дека ќе престане да продава лиценци за Windows 10 од 1 февруари оваа година.

Беше објавено на страниците на сите верзии на Windows 10 во Microsoft Store, каде што компанијата предупредува дека последниот ден за купување лиценци е 31 јануари.

Со други зборови, ова се однесува на сите верзии на системот Windows 10 кои се моментално достапни, вклучувајќи ги Home, Professional и Workstation.

„31 јануари 2023 година ќе биде последниот ден кога преземањата на Windows 10 ќе бидат достапни за продажба. Windows 10 ќе остане поддржан со безбедносни надградби кои помагаат да го заштитите вашиот компјутер од вируси, шпионски софтвер и друг малициозен софтвер до 14 октомври 2025 година“, велат од компанијата.

Од друга страна, купувањето лиценци (клучеви) за Windows 10 всушност сè уште ќе биде можно бидејќи лиценците сè уште ќе бидат достапни од други онлајн продавачи, што значи дека крајот на продажбата на лиценците за Windows 10 важи само за купувања во продавницата за апликации на Microsoft.

Windows 10 кој по 1 февруари би го купиле од друг продавач, ќе биде целосно функционален и целосно поддржан до 2025 година, иако може да се очекува дека ажурирањата ќе се намалуваат со текот на времето.

Microsoft вложува сè на Windows 11 и тивко работи на следната голема верзија (Windows 12?) која би можело да биде претставена за две години.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Софтвер

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Read more

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more

Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Read more
 

Гик

Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?

Читај повеќе

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе