Мик Шумахер го возеше Jordan 191 - првиот болид на татко му

Ф1
А.С.
/ 22.07.2021 / 14:24

Оние што беа во близина на патеката Силверстоун завчера можеа да го слушнат добро познатиот звук на болидот на Формула 1 со мотор V8.

Актуелниот млад возач на Хас, Мик Шумахер, возеше уште еден болид неделава, првиот во кој се натпреваруваше татко му, легендарниот Михаел Шумахер, славниот Jordan 191.

URL

Мик дебитираше во Формула 1 годинава, 30 години откако татко му Михаел доби шанса во тимот на Еди Џордан во 1991 година, а сега болидот на Jordan го возеше за потребите на Sky Sports.

Младиот Шумахер минатата недела заврши на 18-тото место на трката во Силверстоун, а следната трка е во Унгарија и последна пред традиционалната летна пауза во Ф1 шампионатот.

URL

Ова не е прв пат Мик да вози еден од болидите на татко му. Во 2017 година тој беше во пилотската кабина на Benetton B194, кој го возеше на патеката Спа Франкоршамп. Исто така, за време на прославата на 1000-тата трка на Ферари за време на минатогодишниот тркачки викенд, Мик го возеше Ferrari F2004 со кој татко му стана светски шампион.

Remote video URL
Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Ф1

Мик Шумахер го возеше Jordan 191 - првиот болид на татко му

Read more

Ред Бул ангажираше адвокат да го испита судирот меѓу Верстапен и Хамилтон

Read more

Болидот на Хамилтон продаден за 4,8 милиони фунти

Read more

Хамилтон: Нема зошто да му се извинувам на Верстапен

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Читај повеќе

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Читај повеќе

Која е вистината за Ѓоковиќ и зошто постојано e мета на критики?

Читај повеќе

Instagram го блокираше профилот на најбрзата жена во светот

Читај повеќе

Одбојкарките на Србија во полуфинале со САД на Олимписките игри

Читај повеќе

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Читај повеќе

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Читај повеќе

Интер ја одби понудата на Челси за Лукаку

Читај повеќе